Lapse koljuluud (peakuju ebasümmeetiline, lame) 01.03.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 7-kuuse lapse pea on tagant lame ning parem külg ja vasem külg ei ole sümmeetrilised. Olen Teda pannud magama teisele küljele, aga keerab pea ikka tagasi oma mugavasse tsooni. Mis võimalused oleksid saada ravikiivrit? Milline spetsialist saab selle välja kirjutada? Vastus, küll läheb ise ümmarguseks, mind eriti ei rahulda, kuna ma ei usu sellesse. 3 kuud ei ole midagi muutunud ega paremaks läinud. Kindluse ning lapse tervema tuleviku pärast sooviksin kindlasti lapsele seda kiivrit. Mure on väga suur ning tõesti ei tea, mida teha???? Palun väga abi. Lastearst, neuroloog, ortopeed- ei suhtu meie muresse piisavalt tõsiselt. Kas ma saaksin erasektoris siis lapse peale ravi ja abi? See pea on ikka tõesti väga ebasümmeetriline ning viimane aeg midagi ette võtta, mida varem seda paremad tulemused saaks kandes seda kiivrit. Kas Eestis on üks spetsialist, kes meid aitaks???

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui lapse pea on ebasümmeetriline, siis kaks kõige sagedasemat põhjust on: lihastoonuse häire või rahhiit. Tänapäeval on rahhiit üliharv haigus, sest kõik lapsed saavad D-vitamiini. Ma ei ole küll Teie last näinud, aga arvan, et tegemist on lihastoonuse häirega, sest olete käinud lapsega nii ortopeedi kui ka neuroloogi juures. Seega kõige tähtsam on lapsele liikumisravi-võimlemine, et parendada lapse lihastoonust. Lapse pea kasvab ja peakuju muutub kogu aeg ning lapikus võib iseenesest taanduda. Mina kiivrit lapsele küll ei soovitaks, see ei lahenda probleemi. Kui lapse lihastoonus on vale, siis ka kiivris sees on peaasend vale ja pole vahet, kas peale avaldab survet kiiver või voodi tulemuseks on ikka lapik pea. Mida rohkem hakkab laps olema püstises asendis ja pea ei ole enam vastu alust, seda suurema tõenäosusega taandub ka pea ebasümmeetria.

Lugupidamisega,
Tiia Voor