Kõhukinnisus 10 kuusel 17.05.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Ma enam ei tea,kuidas oma last aidata ja seetõttu teie poole pöördungi.Nimelt lapsel on sünnist saati mure kõhukinnisusega.Kui sai rinnapiima,siis juba ta ei kakand-tegin iga 7-e päeva tagant mikrolaxi-perearst soovitas.Alates 3 kuuselt hakkas ta saama RPA Aptamil 1-te.Sellega kõht nii kinni,et punnitas 4-ja päeva tagant pabulaid ja nägu oli täpiline,siis proovisin Öko RPA Hollet-kõht lahti,roheline ja limane kaka,siis hakkasin andma Aptamil Peptit,kuna arst kaldus arvama,et tegu piimaallergiaga.Seda andes hakkas laps kakama iga 4-ja päeva tagant,kuid kui hakkasin 6-e kuuselt tahket toitu lisaks andma,siis oli kõhukinnisus tagasi.Olen kõike püüdnud teha-kuivatatud ploomidega keetnud kaeraklii putru,ploomimehusid andnud,kuivatatud ploomi püreesid,juurviljaroogasid,keefiri proovisin anda-ei tulnud löövet ega löönd kõhtu lahti,oliiviõli olen pannud igasse toitu,annan juua vett toiduaegade vahel,duphalac siirupit annan hommikul tühja kõhuga 5ml-seda juba 2 nädalat-kuid mitte miskit--punnitab nuttes ühe tillukese pabula.Siis olen iga kahe päeva tagant teind mikrolaxi,kui vaatan,et nuttes punnitab,kuid ei miskit.Sööb korralikult-super isuga,kuid välja ei tule miskit.Kui teen mikrolaxi,siis tuleb 20 cm ulatuses kakat.Mõnikord on kakajunnid 4-5 cm läbimõõduga-minu meelest tema kohta kuidagi suure võitu.Mul endal oli lapsena kõhukinnisusega probleem-mul jämesool oli suurem kui tohtis olla minu vanuse kohta,kuid suureks kasvades-läks mul kõik tasakaalu.Kas võib olla selles asi?Kas teen miskit valesti oma toitudega.Ma ei anna talle soolaseid valmispüreesid-poest.Ma ei julge varsti enam talle tahket toitu andagi,kui näen,et see vaid talle suuri valusid ja häda põhjustab.Gastroenteroloogi juurde saame alles septembris.Kakaproovis olevat põletik olnud ja natuke ka lima-tegin gefiluse kuuri ning kakaproov oli korras olnud,kuid jah laps ikka ei kaka korralikult-kõht kinni,mis kinni.Kui ta oli 8 kuune-hakkas ta aptamil peptit välja oksendama ja see tegi talle gaase,ei tea mis selle toiduga juhtus,kuid hakkasime andma Nan HA2-te,sellega ta kakas ilusti 3x päevas ja 2 nädalat,kuid siis üle öö-enam ei kakand-andsin siiski seda edasi,kuid ei miskit.Nüüd nädalake olen andnud talle Aptamil HA2-te,kuid ei miskit..oehh..ma ei oska enam miskit teha.AAAA....käisime ka allergoloogi juures ja seal öeldi,et tekkis lööve rukkijahu ja piima suhtes,kuid mõlemi lööbest jäi 1 mm puudu,et oleks konkreetne allergia-et pidavat olema pluss miinus reaktsioon.Äkki oskate mulle veel mingit nõu anda,mida veel proovida.
Tahtsin veel küsida,et kas on normaalne,kui laps koguaeg magades higistab meeletult ja tal on pidevalt 36,9-37,2 palaviku moodi temperatuur?
Tervitades,K

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuna kõhukinnisusu on kestnud sünnist alates ja lahendust ei ole Te saanud, siis peate minema laste gastroenteroloogi konsultatsioonile. Nö "jämedad junnid" võivad viidata laiamale jämesoolele, nagu oli lapsena Teilgi. Kui laps on kaalus hästi juurde võtnud ja kasvab nii nagu peab, siis tõenäoliselt on tegemist tavalise kõhukinnisusega ega ole tegemist mingisuguse kaasasündinud haigusega.
Duphalac regulaarne kasutamine toob tavaliselt kergendust kõhukinnisusele. Duphalaci doos võib olla kuni 2 ml ühe kilogrammi kohta, keskmiselt kaalub 10-kuune laps 9 kg, seega võite anda Duphalaci rohkem so 5 ml kaks korda päevas.
Lisatoidu andmine on oluline, sest just lisatoit sisaldab kiuaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks. Proovige anda erinevaid putrusid ning köögi- ja puuviljapüreesid. Pudrule võite lisada 1-2 teelusikatäit nisu- või kaerakliisid, mis sisaldavad palju kiudaineid, ning 1-2 tl õli või võid, mis muudavad roojamassi pehmemaks. Ploomil on roojamasse pehmendav toime. Hea, et keedate toidud ise, sest valmistoidud on purustatud väga peeneks ega erguta sooletegevust piisavalt. Laps peab ka jooma, et roe muutuks pehmemaks. Joogiks on kõige sobilikum vesi ja kõhukinnisuse korral ei soovitata anda mahla (va ploomimahl). Vahel aitab kõhukinnisust leevendada kõhu masseerimine, võimlemine, ujutamine.
Magamisaegse higistamise kõige tavalisem põhjus on lapse omapära ja ei ole seotud haigusega. Ka on tavaliselt kellegi teisele pereliikmetest samasugune higistamisprobleem. Loodetavasti saab Teie laps korralikult D-vitamiini rahhiidi profülaktikaks.
Allergoloogilisi teste ei oska ilma nägemata kommenteerida. Tavaliselt tekitab lehmapiimaallergia just kõhulahtisust mitte aga kinnisust.
Lastel on termoregulatsioon veel ebaküps ja neil võib tekkida väike temperatuuri tõus näiteks sooja teki all magamisel, mängimisel-rahmeldamisel. Temperatuur 37,2 C ei ole veel palavik.

Edu soovides,
Tiia Voor