Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50924 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Esita küsimus lastearstile

 
Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Loe lähemalt
Loe vastuseid
Esita küsimus Nõustamine maksab 1.60 €
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Lastearstidele esitatud küsimustele on 1613 vastust.
KÜSI NÕU TEISTELT! ARUTA TEEMAT FOORUMIS
Foorumis on 641 teemat.

Väljaheide on haisev

07.02.11 10:17

Tere.
Mure selles, et olen lapsele kaks nädalat andnud porgandit ja kartulit. Sööb isuga. Annan kaks teelusikat lõunaajal. Peale seda on puuksutamine haisev ja kaka on ka pruunim ja haiseb. Kas see on normaalne? Ta ise nõuab kohe teis süüa, aga arvan, et saab ka rinnast kõhu täis, kuid ta sööb korraga vähe ja siis nõuab tunni aja pärast uuesti süüa. Magab muidu ikka öösiti kaks kuni kolm tundi jutti, siis sööb viis minutit ja magab edasi, kuid on rahutu ja sipleb, gaasidd on ka vist ja kui puuks tuleb ära, siis on rahulik ja täna sain aru, et ka esimesed hambad on suus. Gaaside vastu saab rohtu. Muidu on lõbus ja palavikku ei ole, kuid puuksud tulevad suure nutuga.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Lisatoidu andmisel muutubki lapse kaka värvus ja lõhn. 4-kkuselt soovitatakse alustada lisatoidu pakkumist ja kui lapsel on suus juba hambad, siis on kindlasti juba aeg hakata lisatoitu andma. Kui kahtlustate, et lisatoidu tõtt on lapsel rohkem gaase kõhus, siis soovitan ära jätta porgandi ja selle asemel anda näiteks lillkapsast. Lillkapsas ja kartul on tavaliselt paremini talutavad kui porgand. Proovige 3-5 päeva anda ainult veega keedetud kartulipüreed, millele võite lisada natuke rinnapiima. Kui gaasid vähenevad, siis lisage juurde lillkapsas või brokkoli või suvikõrvits ja jätkake sellise segu andmist veel vähemalt 5 päeva. Kui gaasid on "kontrolli all", siis võite proovid uuesti lisada porgandit. Kui siis tekivad uuesti gaasid, jätke porgand menüüst välja paariks kuuks.
Lisatoidu pakkumise peaks järgima järgmist: üks uus toiduaine korraga 4 -5 päeva, alustada ½ -1 teelusikatäiega. Järgmisel päeval võib kogust kahekordistada, kui ei teki vaevusi.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Mähkmes veri

02.02.11 08:47

Tere!
Juba teist hommikut märkasin poja mähkme sees pisikest vere laiku. Seda verd pole üldse palju (u pöidlapea suurune ). Päeva peale pole ka rohkem märganud, et siis just hommikul ja teist päeva.
Pissida tal valus pole.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Tehke perearsti juures uriinianalüüs ja vaadake ega tal ei ole päraku ümbruses lõhesid (ragaade), millest võiks olla väike veritsus.
Palun minge perearsti vastuvõtule!

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kõhulahtisus 4-kuusel lapsel

01.02.11 01:31

Tere! 4-kuusel lapsel on juba üle kuu aja kõhulahtisus, s.t kakab 5-7 korda päevas, kaka on vedel, vahel limane ja tükkidega, teinekord aga päris vesine, värv oli alguses roheline, nüüd tumedam kollane. Probleemi ilmnemisel pöördusin perearsti poole, kes uuringute tulemusena selgitas, et väljaheites viirust ei ole, vaid on stafülokokk. Laps sai Enteroli ja Linex Babyt, kuid kakamise kordi see ei vähendanud. Lapse enesetunne on aga hea, välja arvatud jätkuvad kõhuvalud-gaasivalud. Kaalus võtab hästi juurde: kahe nädalaga 400 grammi. Lapsel on aga nahk kuiv ja otsmikul väike lööve, mistõttu arvasin tal olevat piimavalgu talumatuse ja olen hetkel piimatoodete dieedil (laps saab rinnapiima). Nüüd kakab küll 2-3 korda, kuid see on endiselt vesine. Kui aga stafülokokk ei ole kõhulahtisuse põhjustajaks, siis milliseid uuringuid võiks-saaks veel põhjuse väljaselgitamiseks teha? Kas peaksin perearsti soovitusel jätkama probiootikumide andmist? Kas alustada juba lisatoidu andmisega, perearst soovitas banaani, mina ise magusa maitse tutvustamisega ei alustaks. Kuna 3-kuuse lapse vaktsiin on veel tegemata, siis kas seda võiks nüüd teha, kuigi kõhulahtisus jätkub ning haiguse põhjuseks on praegu välja toodud stafülokokk?

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Kõige paremini näitab lapse tervislikku seisundit lapse enesetunne, areng ja kaaluiive, kui need on head, siis kõhulahtisuse tõttu ei kaota ta vajalikku energiat ja toitained. Kui kahtlustate lehmapiimaallergiat, siis soovitan pöörduda allergoloogi vastuvõtule, kes saab teha allergiauuringud. Stafülokokk on täiesti normaalne mikroob kaka sees, seda leidub ka täiesti tervete laste kakas. Probiootikume soovitatakse anda paarinädalaste kuuridena ja siis kas vahetada probiootikumi või kui olulist efekti ei ole üldse lõpetada probiootikumi andmine. Järjest võiks proovida kahte erinevat probiootikumi. Lisatoitu ma vee ei annaks, ootaks kuni kõht saab korda, aga lisatoitu peab hakkama sööma hiljemalt 6. kuul. Lisatoidu andmisega soovitatakse alustada 4.-6. elukuul. Kõhulahtisus ei ole vaktsineerimise vastunäidustuseks. Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Pneumokokivastane vaktsiin

01.02.11 00:09

Tere,
minu hetkel 2 a poega soovitab perearst vaktsineerida Synflorix´iga. Teda on vaktsineeritud 7- ja 9- kuuselt Prevenariga. Vaktsineerimine otsus sai tehtud peale poja 4 kuu vanuselt viirushaiguse tüsistusena neeru ja kuseteede põletikku haigestumist. Minu küsimus on järgmine, et kui eelnevalt on alustatud vaktsineerimist Prevenariga, kas siis on otstarbekas muuta vaktsiini (Synflorix´iks)? Lugesin Synflorix´i infolehelt, et antud vaktsiin mõeldud kuni 2 aastaste lastele. Samas on enamate serotüüpide vastu, kui on seda Prevenar 7. On olemas veel Prevenar 13. Kas seda vaktsiini Eestis üldse kasutatakse? Kas Pneumo 23 pole mitte veel effektiivsem üle 2 aastastele lastele?

Tervitades,
M.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Konsulteerisin Teie küsimusele vastamiseks laste infektsionistiga dr. Eda Tammega. Tema arvamus on järgmine: momendil on kõige otstarbekam edasi vaktsineerida Prevenar 13-ga, mis on alates käesolevast aastast Eestis olemas. Peale ühe doosi manustamist pole rohkem doose lapsele tarvis.
Pneumo23 on eelkõige mõedud üle 2 aasta vanustele kroonilisi haigusi põdevatele lastele.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Roheline vedel limane kaka, verekiud sees

31.01.11 11:21

Probleem selles, et lapsel on kolmandat nädalat kõht lahti. Väljaheide on kord roheline, kord kollane, limane ja verekuid on sees. Kakaproovi on uuritud kõiksugu bakterite ning viiruste otsimiseks, kuid midagi ei ole leitud v.a. rotaviiruse vahepeal. Laps saab 2. elunädalast toiduks Aptamil Allergy Care toitu. Teised piimad oksendab välja. Kas tal võib ka selle toidu vastu nüüd talumatus olla?

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Loodan, et saate oma probleemile lahenduse haiglas, kus on arstid, kes ka näevad ja saavad uurida teie last ja on seetõttu kindalsti päedavamad otsuste tegemisel kui ainult kirja põhjal haigusele hinnangut anda. Üheks kõhulahtisuse põhjuseks on kindlasti rotaviirus, mille korral võib kõhulahtisus kesta nädal vahel kauemgi. Teiseks põhjuseks võib tõepoolest olla lehmapiimavalguallergia ja seda saab kindalks teha uuringutega haiglas.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Beebi kaka vedel ja rohekas, paremaks ei lähe

30.01.11 22:26

Minu kolmekuusel beebil on juba peale sünnitusmajast koju tulles olnud kaka vedel ja kakab puristades (aga värvuselt ilus kollane ja ise on rõõmus). Saab rinnapiima.
Alates 3. jaanuarist, kui sai kahekuuseks, hakkasime käima ujumas. 10 jaanuaril lõi kaka roheliseks, mõtlesin, et külmetas ja ootasime nädala, aga ei läinud ära. Lõhnab pahasti ja limane, üksikud vere limad on ka olnud ( aga ainult paar korda). Läksime perearstile ja tegime kakaproovi, kuid viirust ei leitud ja apteegist ostsime Enteroli. Ujumise jätsime ühe terve nädala vahele ja nüüd oleme käinud ühe korra nädalas. Kaka on läinud paremaks, kuid siiski on rohekas-kollane ja lõhn pole ikka päris see õige, mis varem oli.
Nüüdseks on olnud kole kaka juba 3 nädalat ja avastasin paar päeva tagasi ka pepu pealt karedad laigukesed - midagi ekseemi taolist.
Kas võib olla, et see on mingisugune allergiline reaktsioon klooriveele? Ja kas see tähendab, et enam ei saagi lapsega ujumas käia ( mis oleks vajalik, kuna tal puusa probleemid)? Või on hoopis asi siiski milleski muus? Ja kas tekkinud laigud on samuti siis klooriveega seotud?

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Ainult rinnapiima saava lapse kaka peaks olema puderjas kollane ja kergelt hapuka lõhnaga. Kui kaka on limane, roheline ja on olnud ka verekiude, siis esimese asjana peaksite üle vaatama oma menüü. Võib-olla olete hakanud tarvitama mõnda uut sööki või jooki, mis ei sobi lapse seedetraktile.
Tõenäoliselt oli esimese kõhulahtisuse põhjus tõepoolest väike külmetus ning imikutel võib kõhulahtisus tekkida ka viirushaiguse korral. Pepule tekkinud lööve võib olla tingitud kõhulahtisusest, aga see võib olla ka esimene allergiatunnus. Kloorivesi võib ärritada tundlikuma naha korral ja tekitada kuivi laike, selle vältimiseks peab last hästi kreemitama pärast basseinis käimist. Aga kui kõhulahtisus püsib, ei soovita mina üldse basseinis käia.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Roheline kaka

28.01.11 17:49

2aastasel lapsel on nüüd vahelduva eduga olnud roheline kaka. Kord vedel, siis jälle kõva ning mururoheline, aga millest tuleb, ei tea. Tegime ka mingi allergiatesti, aga ei näidanud mitte midagi. Üritasime arsti soovitusel toiduaine välja selgitada, aga ka see ei õnnestunud. Laps sööb heameelega tomatit ja hapukurki, aga need me oleme välja jätnud ja ikka tuleb roheline kaka. Millest võib tulla üldse roheline kaka ja kas peab sel puhul midagi tegema ka?

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Kahjuks Te ei kirjuta, kui sageli on lapse kaka roheline ja kõht lahti. Üheks põhjuseks võib olla väikelaste kõhulahtisus, mis esineb sagedamini poistel vanuses 1-5 aastat. Laps võib kakada isegi kuni 10 korda päevas ja kakamissagedus on väga kõikuv. Vahel kaasneb kakamisega ka nõrk ja lühiaegne kõhuvalu. Laps ise on aga rõõmsameelne ja kasvab, areneb hästi ning lapse läbivaatusel ei teki arstil kahtlust haigusele. Kõhulahtisus möödub iseeneslikult lapse kasvades. Soovitatakse lihtsalt vähendada mahlade ja mehude joomist.
Kui aga lisaks kõhulahtisusele tekib lapsel kaalu- ja kasvupeetus või langus, peab välistama haigused.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Laps ei taha pamperseid ega potile minna

28.01.11 13:27

Tere, mure selline, et aasta ja 5 kuune poiss tirib endalt kogu aeg pamperseid jalast ja seejärel teeb kõik oma hädad põrandale maha. Olen talle seletanud, et nii ei tohi teha ning näidanud ja aidanud teda oma hädad potil teha (seal ta reeglina ei püsi), sinna ta ei tee. Mida ma peaksin teisiti tegma ja mida ma ma üldse sellises olukorras tegema peaksin. See on kestnud juba 2-3 kuud kui mitte rohkemgi. Viimased 2 kuud on see muutunud juba üsna igapäevaseks (enamasti kakab maha ja siis sorgib seal sees ja lisaks määrib absoluutselt kõik sellega kokku). Mu enese kannatus hakkab ka vaikselt otsa saama. Kasutame lapse sünnist alates ühe ja sama firma pamperseid ja pole mingeid allergilisi reaktsioone näinud. Olen tänulik igasuguse nõuande eest. Kaunist päeva jätku.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks potikartus, mille põhjuseks võib-olla omakorda tahtlik roojamise tagasihoidmine valuliku roojamiskogemuse järgselt. Valuaisting aga tekib kõhukinnisuse korral ning ka päraku ümbruse ragaadid ehk lõhed võivad olla valu põhjuseks. Teiseks võib Teie laps lihtsalt näidata oma „mina“ ehk proovida oma tahtmist maksma panna kasutades selleks kõikvõimalikke vahendeid. See, et ta sorgib oma kaka sees on lihtsalt arenguline omapära, laps ju ei tea, et kaka sorkimine pole sünnis tegevus.
Kõige pealt vaadake ega lapsel pole kõhukinnisust või ragaade. Kui need on välja lülitatud, siis tuleks mõelda psühholoogilistele põhjustele. Kindlasti ei saa õhutada potil käimist karistusega, mõjub ainult kiitus, kannatlikkus ja järjepidevus. Soolemotoorika ehk siis soolesisu väljutamine päraku suunas muutub tugevamaks söömise ajal ja pärast söömist. Seega on hea aeg laps potile panna just pärast sööki. Teine sobiv potitamisaeg on ka pärast magamist.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kõva munandikott

28.01.11 11:31

Mure selles, et lapsel on munandikott kõva. Kas see on normaalne? Mul on endal 10a poiss ja ma ei mäleta, et tal sellist asja oli. Tavaliselt peaks ju imikul olema munandikott pehme. Ehk paar tundi päevas läheb pehmeks, muidu kogu aeg kõva ja kube nagu natuke turses. Ise elan Viljandis. Olen käinud kiirabis ja nad väidavad, et see on normalne, kuna lapsel on gaasid ja see koguneb sinna. Kohati värvus on ka teine - õrnalt lilakas. Me sattusime arstile nii sel ajal, kui munandikott oli pehme. Laps on ka suht viril ja ei tea, kas see on sellest tingitud. Ma loodan, et saite minu juttust aru. See on juba selline detsembrikuust saati. Olen mures ja soovin Teie arvamust. Kaunist päeva jätku.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Kõvemal munandikotil võib olla mitu põhjust. Esimene on kaasasündinud vesimunand, mille korral on aga munandikott kogu aeg kõva ja suurem. Kaasasündinud vesimunand on tavaliselt iseparanev haigus, kui see aga ei ole 2. eluaastaks taandunud, tehakse operatsioon. Teine põhjus võib olla kubeme song, mille puhul aega–ajalt on munandikott norm suurust ja konsistentsi, aga kui sool sopistub munandikotti muutub see kõvaks. Kui lapsel ikka püsib munandikoti probleem, soovitan pöörduda lastekirurgi poole, kes ravib mõlemat haigust.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Lapse suu ümbrus sinakat tooni.

27.01.11 22:41

Tere! Olen aeg-ajalt tähele pannud, et mu lapsel on suu ümbert ja just ülevalt märgata sinakat tooni. Külmast see olla ei tohiks, sest olen ka peale rinda andmist seda sinakat värvi näinud. Süües tal ju külm ei ole. Ise olen mures ja küsisin ka perearstilt, et millest see sinine värv tueb. Tema arvas, et haigusi ei ole vaja tühja koha pealt otsida, et haigused tulevad ise nagunii. Ühesõnaga, ta ei pööranud mu küsimusele eriti tähelepanu. Ta ei pööra tavaliselt üldse mu muredele tähelepanu. Kui lapsel oli mitu kuud järjest kõht kinni, siis soovitas, et söögu jogurtit ja nii 2 kuud järjest. Mainin veel seda, et lapse isal ka südamega natuke kummalised lood. Perearstile ma ei ole rääkind, sest ta naeraks mu välja selle jutu peale. Nimelt lapse isal oli 1kuu vanusena kopsupõletik. Selle käigus tehti talle röntken ja avastati, et tal on süda ebatavaliselt suurte mõõtmetega. Ta on käinud mitmetel uuringutel südamega ja selgunud ei ole, et süda päris haige, vaid on lihtsalt mõõtmetelt tavapõrasest suurem. Lapse isa aga kurdab aeg-ajalt südames krampe ja on ka autoga sõites päris tee äärde seisma jäänd, et need krambid südames üle läheksid. Nüüd kahtlustangi, et äkki pojal ka selle suuümbrusega seoses mõne haiguse märk võib olla. Perearst mind tõsiselt ei võta, sellepärast kirjutasingi Teile, et teada saada, kas muretsen asjata. Laps on muidu normkaalus. Kaalub 9kg. Viimasel ajal küll lisatoitu ei taha eriti, aga seevõib ka kikude tuleku süü olla. Jään vastust ootama ja tänan.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Sinakas suu ümbrus võib tekkida mitmel põhjusel. Tõepoolset on kõige sagedasem põhjus lihtsalt külm õhk. Ka südame- ja kopsuhaigused võivad anda sinakat suuümbrust. Haiguse korral on aga sinakus püsib ja tugevneb füüsilise koormusega (söömine, müramine, nutmine). Kui oleks tegemist südamehaigusega, siis peaks perearst kuulma südamel kahinat ja lapse kaaluiive võiks olla kehvapoolne ning laps põeks sageli hingamisteede haigusi. Usun, et perearst on last kuulanud ja tal pole tekkinud südamehaiguse kahtlust, ka kaalus on laps hästi juurde võtnud. Paluge järgmisel perearsti vastuvõtule arstil tähelepanelikult lapse südant kuulata ja rääkige perearstile ka lapse isa südameprobleemidest. Loodan, et saate pärast põhjalikku perearsti poolset läbivaatust kinnitust, et Teie mure on olnud asjatu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?