Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
50943 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Esita küsimus lastearstile

 
Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Loe lähemalt
Loe vastuseid
Esita küsimus Nõustamine maksab 1.60 €
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Lastearstidele esitatud küsimustele on 1613 vastust.
KÜSI NÕU TEISTELT! ARUTA TEEMAT FOORUMIS
Foorumis on 641 teemat.

Suured lümfisõlmed

11.07.11 00:33

Minu lapsel on kaelal 13 x24mm surune lümfisõlm (on ka väiksemaid). Vereproovid on korras. Välja arvatud siis ülikõrge IgE (usse ja allergiat ei ole) Neli aastat juba.
Katsudes neid tunda ei ole, avastati aju kompuuteruuringus. Kas on muretsemiseks põhjust või siis on see ealine kõrvalkalle? Või peaks lasma ka teisi organeid kondrollida, et ega neid üle kogu keha ei oleks?
Lapsel on aeg-ajalt paha olla ja silme ees virvendab, muid kaebusi ei ole.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Lastel on lümfisõlmed suuremad kui täiskasvanutel, pärast 8. eluaastat hakkavad lümfisõlmed aegapidi väiksemaks muutuma ja täiskasvanueas pole meid enam üldse tunda.
Kahjuks Te ei kirjuta kui kõrge on IgE tase ja kas seegi analüüs on tehtud 4 aastat tagasi. Kui kõik need uuringud ja analüüsid on tehtud 4 aastat tagasi, aga mingisugust haigust pole välja kujunenud, siis tõenäoliselt on tegemist lümfisõlmede füsiloogilise ehk ealise suurenemisega.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Refluks

29.06.11 17:01

Minu laps hakkas 2,5-kuuselt (u nädal peale B-hepatiidi ja tuberkoloosi vaktsiini) krambitama ja läksime haiglasse. Tallinna haiglas tehti kõikvõimalikke analüüse ja uuringuid, mis kõik on korras olnud. Suuremad uuringud on olnud MRT ja EEG.
Kui krambid olid 4-6 päeva kestnud pandi lapsele peale ravim Orfiril Long, mille kõrvale sai ta hiljem erinevaid ravimeid, millest ükski krampe ära ei võtnud.
Tallinnast (selleks ajaks oli laps juba neljakuune) palusime saata Tartusse kus tehti EEG, mille põhjal arvati alguses, et tegemist ei ole epilepsiaga, kuna EEG oli täiesti puhas - öeldi, et laps, kellel on olnud kaks kuud epilepsia, ei tohiks olla EEG nii puhas. Kuna lühike EEG midagi ei näidanud, pandi peale pikk EEG, mis kestis neli päeva. Pika EEG jaoks võeti kogu krambiravi maha ja kui muidu olid krambid üsna sagedases, siis peale ravi maha võtmist jäi hoogusid vähemaks. EEG peale saime neli krambihoogu, millest osad olid epileptilised ja osad mitte. Nende kohta, mis ei olnud epileptilised, öeldi, et võivad olla refluksist ja saadeti meid ultrahelisse. UH näitas, et kolme minuti jooksul viskas toitu üles kaks korda, kuid välja ei tulnud midagi - jäis siis söögitorusse. sel ajal kui refluks oli, muutus laps rahutuks.
Kui meid saadeti koju pandi uus krambiravi peale, milleks on Timonil retard 150 mg(hommikul pool tbl ja õhtul pool tbl). 2,5 nädalat ei olnud ühtegi krampi, kuid siis hakkas jälle kõik pihta. Kui ennem olid krambid u 1,5 - 2 minutit pikad, siis nüüd on krambi pikkus u 2 sek ja peale seda on umbes 1 minut imelik st ta oleks nagu ehmunud ja vaatab ringi.
Me ise arvame, et tegemist ei ole epileptiliste krampidega, kuna laps reageerib häälele ja helilej ja kui kramp läbi on, siis vähemalt pooltel kordadel tulevad välja ka väikesed krooksud, kuid piima kordagi välja ei ole tulnud.
Kas tegemist võib olla siis nö piimakrampidega ja kuidas seda saab ära hoida?
Oleme talle piimasegule Aptamil 1 juurde pannud ka Aptamil AR, kuid ka sellest ei ole kasu olnud ja umbes 4,5 kuuselt hakkasime ka püreesid juurde andma. Sööb ta alati padja peal väikese kalde peal ja krooksud laseme ka alati välja.
Neid nö piimakrampe on tal päevas umbes 1 - 3 korda ja kõik krambid, mis tema lühikese elu jooksul on olnud, tulevad une pealt enamjaolt kuni 2 tunni jooksul peale sööki, kuid vahel on tulnud ka vahetul enne sööki.
Sageli tulevad ka krambid ehmumise peale.
Kas on ka võimalik et ta ehmub ja tõmbub selle peale krampi, mille tagajärjel viskab toitu üles?

Mainin ära ka et kaks päeva tagasi saime ravimi konsentratsiooni veres teada, milleks on 7,7

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Toidutagasiheide ehk refluks on imikutel sage probleem, kuna mao ja söögitoru vaheline lihas on veel nõrk ega takista toidu tagasivalgumist söögitorusse. Tahke toidu andmisega hakkab toidutagasiheide vähenema, abi on ka Aptamil AR, mis on paksem toit kui teised imiku toidusegud. Refluks aga krampe ei tekita, küll võib toidutagasiheite ajal laps neelatada ning vahel kaasneb toidutagasiheitega ka valutunne söögitorus ja siis lapsed liigutavad ennast kramplikult. Refluksiga aga ei kaasne imelikku "äraolevat" käitumist, see on iseloomulik aga epilepsiale.Epilepsiahoo korral aga võivad kõik keha lihased krampi tõmbuda ja epileptiline kramp võib iseenesest tekitada toidutagasiheite episoodi.
Kuna lapsel on kaks haigust (epilepsia ja refluks), siis peaksite küsima arvamust lapse raviarstilt. Üsna keeruline on minul adekvaatset vastust anda, kui pole näinud lapse haigushooge ega uuringute tulemusi. Karbamasepiini ehk Timonili toimeaine kontsentratsioon veres on optimaalne.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Muna kõrva taga

20.06.11 08:56

Tere. Avastasin reedel (17.06) lapsel kõrva taga muna. Sõrmeotsa suurune ja kõva. Muna asub kõrva taga, umbes keskel, luu peal. Praeguseks on see väiksemaks läinud, aga siiski muretsen nii väga, et magada ei saa. Muna pole valus ja punakas ka mitte. Panin küll perearstile aja kinni, aga tema selllesse eriliselt ei süüvi ja aja saime alles nädala pärast...

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Kõige tõenäolisemalt on tegemist normaalse lümfisõlmega. Lastel võivad olla tuntavad lümfisõlmed kaela piirkonnas, kuklas, kõrva ees ja taga, kaenlaalusi ja kubemes suurusega 0,5 cm. Iseloomulik on, et normaalsed lümfisõlmed on katsumisel valutud ja vabalt liigutatavad. Paremini võivad lümfisõlmed olla tuntavad pärast ülemiste hingamisteede nakkuse põdemist. Ka putukahammustuste tagajärjel võib tekkida lüfisõlme suurenemine, eriti kui hammustusi on palju pea ja kaela piirkonnas. Perearst kindlasti katsub selle muna üle ja otsustab, kas on tegemist normaalse lümfisõlmega. Kui muna püsib, võiks perearst teha ka vereproovi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Rahutu laps

14.06.11 10:28

Minu 3-kuune laps terve päev nutab, on rahutu, pikali panna ennast ei lase, hakkab kohe nutma. Sööb ainult rinnapiima. Öösel magab hästi. Ei saagi aru kas lapsel gaasid, aga puuksutab tihti, kaka on ka selline rohkekas ja natuke limane. Kas võib olla midagi tõsist, et ta päeval nii rahutu või on seedimisega midagi valesti? Täna kasutasin Microlaxi, sest poja ei olnud kakanud 6 päeva ja arvasin, et tal kakamisest need probleemid, tegin ära, ei midagi laps ikka rahutu ja nuttis edasi,ja ainult süles jääb magama, olen väga mures.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Terve laps nutab ööpäevas 2-3 tundi, aga mõni terve laps nutab märgatavalt rohkem. Rinnapiima sööv laps võib kakada pärast igat toidukorda või ka kord nädalas, seega on kakamise sagedus väga varieeruv. Gaasivalud on enamasti kolme esimese elukuu probleem ja pärast kolmandat elukuud hakkavad gaasivalud vähenema, vahel aga kestavad need kauem. Kui arvata, et põhjuseks on gaasid, siis abi võiks olla gaasirohtude (Cuplaton, Sab-simplex, Espumisan) regulaarsest andmisest enne sööki. Kui lapse kaka on roheline ja limane, vaadake üle oma toit ja jätke menüüst välja gaasilised joogid, välismaised puuviljad, maiustused, kofeiini sisaldavad joogid. Ka võite paariks nädalaks loobuda piimast.
Kui laps kasvab ja võtab kaalust juurde, siis see on kõige tähtsam tervisenäitaja.

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Muhk peas

08.06.11 17:38

Tere! Küsimus järgmine: lapsel peas muhk, mis ei ole seotud kukkumisega (umbes seal, kus lastel peas lõhe kinni kasvab). Muhk olnud juba pikemat aega valulik, ei ole teist värvi muust peanahast ka mitte. Perearst väitid et ligament kasvab lastel erinevalt kokku ja sellest ka muhk. On see nii või peaksin sellega kuhugi pöörduma?

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Ilma muhku nägemata ei oska Teile mitte midagi kosta. Vaja oleks hinnata, kui suur on muhk, kas see on luuline või pehmekoeline moodustis, kas see on valus ainult katsumisel või ka niisama jne. Lõge sulgub lastel tavaliselt 18. elukuuks. Kui laps on kasvanud, arenenud hästi ja eakohaselt, selle kohta annab hinnangu perearst, siis tõenäoliselt ongi tegemist lihtsalt lapse omapäraga.
Kui soovite pöörduda lastearsti vastuvõtule, on vajalik perearsti saatekiri.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Puusaliigese põletik

07.06.11 16:56

Tere.

2a 8kuune poeg hakkas eile õhtul kaebama põlvevalu. See ilmnes täiesti ootamatult. Õhtu edenedes valu suurenes, aga vaid siis kui ta enda jalga liigutas, istudes rahulikult ei olnud tal valus.Öösel oli pööramistega valud, kui aga sai jala rahulikuks, siis rahunes ja magas.
Täna käisime ka lastehaiglas, kus teostati UH, RÖ ning vereproov - selgus, et parema puusaliigese põletik. Määrati kaheks nädalaks ibuprofein 3x200mg ning homme üritan aja saada reumatoloogi juurde.
Kiires virr-varris jäi täpsustamata ja lahti selgitamata mõningad asjaolud:
Kuidas ma oma last ja tema jalga hoidma peaksin, et liigset viga juurde ei teki?
Kui sage on selline põletik?
Mis selle võis põhjustada? Pikaaegne nohu? (Poja oli pea kaks kuud nohune)
Kas on sellel mingeid tüsistusi?

Ette tänades,
E.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Liigespõletike põhjusi võib olla mitu viirus, bakter, juveniilne artriit, reaktiivne artriit. Ägeda puusaliigese põletiku põhjus võib olla viirushaigus, kui vereanalüüsis ei ole põletikunäitajate tõusu. Kirja teel ja ilma last ja analüüside vastuseid nägemata, on väga raske ütelda põletiku põhjust. Sõltuvalt põhjusest on ka põletiku esinemissagedus väga erinev. Ligikaudu 1/5 lastest võib kord elus olla liigesvalu.
Lapse võib vabalt liikuda, ei tohi ainult hüpata ja jalgu, puusi põrutada (ka jalgpallilöömine on põrutamine).
Kindalsti saate täpsemat infot ja nõuandeid reumatoloogilt.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Hingamise häirumine lutipudelist söömisel

01.06.11 22:41

Tere

Selline küsimus, lapseke on ühekuune ja saab nii rinda kui ka lutipudelist, mure selles, et kui sööme lutipudelist juurde, siis tõmbab ta endale peaaegu alati söögi kurku ja siis ei saa moment hingata, see moment on lausa hirmutav vaadata. Olen pannud teda nii padja peale, et oleks kõrgemal, proovinud külili sööta, aga ikkagi alguses tõmbab kurku. Muret teeb tegelikult see, et kui ta nii tihti kurku tõmbab ja hingata ei saa sellel momendil, kas see lapse tervisele ka halvasti mõjub( just see hingamise seiskumine sekunditeks)peale seda hakakb ta muidugi nutma.

Ette tänades

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Rinnast ja lutist imemise tehnika on erinev, seepärast võibki laps vahel toitu kurku tõmmata. Kõige parem muidugi oleks, kui laps saaks ainult rinnapiima ja ei peaks mitut imemistehnikat rakendama. Kui aga Teil on piima vähe ja lapse ei võta kaalus juurde, peab andma lisaks piimasegu. Rinnapiim on lapsele parim ja täiuslikum toit esimesel poolaastal. Sealt saab imik kõik vajalikud toitained, vitamiinid, mineraalid ja ka kaitsekehad nakkushaiguste vastu. Andke lapsele rinda vastavalt tema soovidele ja las ta imeb rinda nii palju, kui ta tahab. Et piima oleks piisavalt peab ema ise tarvitama piisavalt vedelikku, sööma täisväärtuslikku toitu ja saama ka puhata-magada. Ka sagedasem imetamine soodustab piima teket ning soovitatakse toita last ühel toidukorral mõlemast rinnast.
Pudelist toites kontrollige, et lutis olev auk on tilluke, siis ei tule palju piima suhu ja piima kurku tõmbamise oht on väiksem. Kindlasti tuleb last ka pudelist toites hoida süles. Oluline on, et laps ei tõmbaks toitu hingamisteedesse. Kui ta köhima hakkab, siis köhib ta piima hingamisteedest välja.


Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Diabeet?

29.05.11 18:19

Tere. Muret teeb lapse veresuhkur. Laps sündis sünnikaaluga 4800g ja peale sünnitust avastati minul 2. tüübi diabeet. Kas lapsesünnikaal on märk ka sellest, et tal võib tulevikus väljakujuneda diabeet samuti? Kodus mõõtsin pojal glükomeetriga ja tühja kõhu v/s 5,1 ja 1 t. peale sööki 6,5 . Praegu on ta hästi arenenud 23 kg ja 114 cm, aktiivne...Laste veresuhkrute normid pidid erinema täiskasvanute omast.

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Diabeediga emadel sünnivad suurema sünnikaaluga lapsed ehk siis tõenäoliselt oli Teile juba raseduse ajal algav diabeet ja sellest tulenevalt ka lapsel suurem sünnikaal. Suurem sünnikaal iseenesest ei näita, et lapsel oleks suurem risk diabeedi tekkeks. Küll aga on diabeedil tekkel pärilik eelsoodumus. Kui üks vanemaist põeb diabeeti, on lapse risk haigestuda umbes 40%; kui mõlemad vanemad, siis 70%. Kuigi pärilikkus loob eelsoodumuse diabeedi tekkeks, ei ole haigestumine vältimatu - diabeet ei arene sugugi kõigil, kellel on vastav eelsoodumus. Et riski vähendada on tähtis tervislik elustiil: piisav füüsiline koormus, normaalne kehakaal, vähene stress ning õige toidurežiim. II-tüüpi diabeet on reeglina seotud rasvumisega, põhjustatuna nii vähesest liikumisest kui ebatervislikust toitumisest, mis soodustab ülekaalulisuse teket.
Normaalne veresuhkur on lastel 3,3-6,1 mmol/l. Kui tühja kõhuga on veresuhkru väärtus üle 6,1 mmol/l, siis peab tegema glükoosi taluvus testi. Praeguste analüüside alusel ei ole Teil muretsemiseks põhjust. Ka lapse kaal ja pikkus on normi piires.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Tüdruku punane piss

18.05.11 22:37

Tere! Aastasel tüdrukul on tekkinud pissile punased kõrgemad täpid, mis tekkisid peale kakamist mähkmesse ja see jäi kauemaks peale. Pepu saime korda, aga pissiga ei saa me kuidagi hakkama. Oleme kasutanud Bepanthen-kreemi. Need täpid pole mitte pissi vahel vaid külgedel. Kuna meil pole enne sellist asja olnud, siis ei teagi, kas see võib olla sellest, et kakane mähe jäi kauemaks peale või on see midagi muud ja mida kasutada sellisel puhul teha? Ette tänades!

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Kui sellised täpid kestavad alla kahe nädala, siis tõenäoliselt on tegemist ärritusnähtudega, näiteks kakasest mähkmest. Sel juhul võiks olla abi tsinki sisaldavatest kreemidest, pastadest. Ka peaks tihedalt vahetama mähkmeid ja tegema õhuvanne.
Kui aga täpid püsivad pikemat aega, siis peaks välistama seennakkuse või allergia.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Limane kaka 4-kuusel beebil

07.05.11 10:44

Tere. Siis sellise murega pöördun Teie poole, et lapsel limane kaka... kakab peale iga söögikorda. Saab ainult pudelitoitu (Aptamili). Käisime lapsega kiirabis 02.05 köhaga, aga selgus, et parem kõrv oli ka natuke punakas ja kirjutati talle kaks ravimit: Ratiopharmi Amoxin(2 x ööpäevas 1.2 ml) ja glaxoSmithKline Ventoline (3 x ööpäevas 1 ml), selle viimase jätsin eilsest ära ja panen köha vastu hanerasva, esimene ravim siis kõrva jaoks. Kaka on selline kollakas, vahem ka helekollane, limane ja nagu kohupiimatükid sees ja sellise hapuka lõhnaga ... kas see on normaalne või ma muretsen üle... muidu on ikka selline energiline, vahel virilam, aga ega kõik päevad ei ole ka vennad. Kas ma peaksin ka seda köharohtu siiski edasi andma või siis mõlemad ära jätma? Või uuesti arsti poole pöörduma. Elame muidu Soomes, aga perearst on Eestis .

Vastab...

Tiia Voor
Tiia Voor
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!

Kui limane kaka tekkis antibiootikumi (Amoxin) andmisega seoses, siis on kaka muutus tingitud antibiootikumist. Antibiootikumi kuuri lõpetamise järgselt võiks kaka nädala jooksul normaliseeruda. Ventoilini määrati tõenäoliselt seetõttu, et lapsel oli bronhiit. Kas Ventolini on vaja jätkata, saab otsustada vaid kopsude kuulamise alusel.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?