Mittespetsiifilised kolded kopsudes 26.05.14 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kolm aastat tagasi oli mul kaks episoodi, kus järsku tekkis terav valu rinnus, nagu noaga keeraks. Episood kestis umbes 5 minutit ja läks üle. Siis oli paar aastat vahet ja nüüd kuu aega tagasi kordus uuesti, vahe on aga selles, et ebamugavus- ja rõhumistunne jäid püsima. Kuna D-dimeerid olid 1,38, siis saadeti mind kopsutronboosi kahtlusega kompuuteruuringule. Vastusest selgus, et KATE-le viitavaid muutusi pole. Küll aga leiti mõlemas kopsus üks mittespetsiifiline kolle: parema kopsu ülasagaras (S2) on 7mm kolle, vasaku kopsu alasagaras S10-s on alveolaarne kolle d.5mm. Kopsuarterite laius on normi piires, kontrasteerumine ühtlane. Mediastiinumis, kopsuhiilusestes ega aksillaarsel suuri lünfisõlmi ei ole. Kopsujoonis on korrapärane. Pleuraõõnes vedelikku ei ole. Maks on normaalse suurusega, rö tihedus 57HU. Paremas sagaras kaks tsüstjat kollet d. 1cm.
Mulle ei osatud öelda, millega on tegu ja öeldi, et poole aasta pärast peaks tegema kopsuröntgeni.
Millega võib tegu olla? Kas need võivad olla pahaloomulised kolded ja peaksin koheselt pöörduma kopsuarsti poole? Keset rinnakut survetunne püsib, kas see võib olla seotud leiuga kopsudes? Millest võib olla tingitud D-dimeeride selline tõus?
Kuna ma pole neile küsimuste vastuseid saanud, siis paluksin Teie kommentaari.
Tänud!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Survetunne rinnakus ei ole seotud nende kahe pisikese koldega. Ma ei oska arvata, miks teil D-dimeeride tase on tõusnud, aga D-dimeeride tõus pole spetsiifiline üksnes tromboosi korral, vaid võib esineda ka muude haigusseisundite korral (nt.rasked infektsioonid, kasvajad jne.) Selliste väikeste kollete osas on tõepoolest õige jälgimistaktika, sest nii pisikesi koldeid ei opereerita ja ka muid diagnostilisi meetodeid ei ole, mis neid võiks täpsustada. CT leiu alusel muretsemiseks kopsude osas ei ole põhjust, kontrollida võiks ka hingamise funktsionaalseid näitajaid, kui seda veel tehtud ei ole.