Maks, maksapõletik? 28.01.04 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

TERE!
Minu abikaasale ütles perearst pärast vereproovi võtmist, et maksanäitajad on liiga kõrged. Mida see tähendab? Arst saatekirja küll andis, kuid arsti juurde saab alles 2 nädala pärast. Närvid ei pea nii kaua vastu. Palun öelge, mida tähendab alkaalne fostafaas ja kas see, et maksanäitajad on kõrged, tähendab üldse maksapõletikku?
Ette tänades
Mari

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere, Mari.
Kui maksanäitajad on kõrged, siis võiks maksaga midagi korrast ära olla. "Maksanäitajad" on minule sama üldine informatsioon kui rääkida kokale, et toiduaineid on näiteks puudu. Miks Te ei küsi kohe oma arstilt täpset vastust? Ainult tema teab, mida kahtlustab antud juhul.
Alkaalne fosfataas on üks analüüs, mis kirjeldab sapi eritumist maksast. Selle näitaja kõrgenemise korral on häiritud sapi jõudmine duodenumisse, ehk tekkinud kolestaas (sapivooluhäire). Alkaalse fosfataasi tõusu korral ei pea veel olema tegemist maksa põletikuga, aga sageli on.
Kaks nädalat maksahaiguse arengus on üldiselt väga lühike aeg. Kroonilised maksahigused kannatavad oodata. Kui nahk kollaseks läheb, siis on küll ooteaeg läbi ja tuleks haiglasse kõmpida. Paanikaks pole põhjust.
Lugupidamisega,
dr Kariis