Gastriit? 19.06.03 / Gastroenteroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Käisin paar päeva tagasi gastroskoopiat tegemas ja arst ütles, et mul on maos väike ärritus ja kusagilt servast midagi punetas ja kerge ülihappesus oli ka. Kuna arst juhtus selline vähe tõredam meesterahvas olema ja mina peale seda natuke ähmis ja ehmatanud ka, siis ausalt öelda ma ei julgenudki (vist ei taibanud ka) küsida, et kas see tähendab gastriiti? Tean, et pean nüüdsest oma toiduvalikut piirama ja et kevadeti ja sügiseti see ilmselt jälle ägeneb. Aga kas seda lõplikult välja ravida ei anna? Ja kui tihti peaks seda gastroskoopiat tegema, kuna isa suri maovähki ja kardan seda isegi?
Kõike paremat soovides üks 40 aastane naisterahvas.

Arst vastas:

dr Toomas Kariis

Gastroenteroloog

Ida-Tallinna Keskhaigla, gastroenteroloogia osakond

Tere
Loodan et see tõre meesterahvas ei olnud mina. Soovitan uuesti küsida täpsemat selgitust võimaliku gastriidi põhjuse suhtes, sellest sõltub prognoos ja ka ravi. Ise olen seisukohal, et gastriit ei peaks lihtsmatel juhtudel tekitama märkimisväärseid vaevusi ja ei vaja kindlat dieeti. Kui tegu on ülihappesusega, siis tuleks mitte suitsetada ja perioodiliselt (kevadeti-sügiseti) võtta happesust vähendavaid ravimeid.
Tervitades, dr Kariis