Ravimi tagasikutsumine 29.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Saan viimased kaks aastat Metformini ja Avandia kombineeritud ravi. Täna sain apteegis üllatuse osaliseks, et tootja oli Avandia tagasi kutsunud. Apteegist põhjust ei osatud öelda, äkki olete Teie sellest midagi kuulnud?
Kindlasti pole ma ainuke, keda äkiline häda tabas.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Apteegis saadud informatsioon vastab tõele. Euroopa Liidus on avandia (rosiglitasoon) turult kõrvaldatud k.a. septembrist. Põhjuseks mõnedes uuringutes ilmnenud seos südameisheemiatõvega. See seos ei ole põhjuslikuna tõestatud, kuid kuna turul on rosiglitasooniga samatoimeline, kuid tõestatult ohutu pioglitasoon (Actos), eelistati patsientide ohutust silmas pidades rosiglitasoon tagasi kutsuda. USA-s on see ravim siiski jätkuvalt lubatud patsientidele, kellel südamehaigus on eelnevalt välistatud.
Soovitan oma raviarstiga nõu pidada ja avandia actosega või mõne teise ravimiga asendada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.