Veresuhkru norm 02.04.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu perearst väidab, et hommikul tühja kõhuga võetud veeni veresuhkru norm on kuni 6.1 sõrmest võetult 5.5 Mõnda aega tagasi olin haiglas ja küsisin seal arstilt, tema ütles, et norm on ikkagi 5.5, olgu võetud kust tahes. Kumb eksib?
Piia.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
3,3-5,5 mmol/l on tühjakõhu veresuhkru normväärtus täisverest määratuna (plasma+vere vormelemendid). Täisveres määravad glükoosisisaldust enamus glükomeetreid (kapillaarveri näpuotsast).
Venoossest plasmast määratuna on tühjakõhu veresuhkru normväärtus veidi kõrgem kui täisveres, kuid võib erinevates laborites veidi erineda. SA PERH laboris on tühjakõhu veresuhkru norm venoosses plasmas (veeniveres) 4,1-5,9 mmol/l.
Seega on pigem õigus Teie perearstil.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.