Kõrge prolaktiin mehel 26.06.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Tegin kaks nädalat tagasi tasulised vereanalüüsid (kõik hormoonuuringud + kliiniline keemia + hematoloogilised uuringud). Enamik tulemustest on referentsivahemikus ja üsna head (näiteks kolesterool 2,5 mmol/L ja kreatiniin 77 umol/L). Kuid näiteks prolaktiini tase (S-Prol) on 1310 mIU/L, kui normaalne vahemik on 53-360. Kuidagi hirmuäratav number... kas on põhjust muretsemiseks? Internetist otsides leidsin infot, et kõrge prolaktiiniga meestel võib esineda ajuripatsi kasvaja...

Ka S-fT3 on kõrge (7,07 pmol/L). Samal ajal kui S-TSH ja S-fT4 on normaalsed (vastavalt 1,72 mIU/L ja 18,5 pmol/L). Referentsivahemikust on väljas veel P-ACTH, mis on 47,5 pg/mL. Kliinilise keemia uuringute lehel olid ainsad referentsivahemikust väljas olevad näitajad S-ALP (187 U/L), S-Fe (31,9 umol/L) ja S-Ca (2,64 mmol/L).

Olen 18-aastane ja aktiivselt tegelenud jõusaalitreeningutega 3 aastat. Kas on võimalik, et kõrge prolaktiin pidurdab ka lihaste arengut või mõjub halvasti testosterooni tasemele? Viimane oli küll referentsivahemikus, aga minu ea kohta võrdlemisi madal (17,0 nmol/L).

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Te juba olete teinud tasulised analüüsid, soovitan soojalt käia lisaks kord ka endokrinoloogi tasulisel konsultatsioonil, kes Teie uuringute tulemused Teile lahti seletab.
Lühikeseks kommentaariks võin lisada, et prolaktiin on Teil tõepoolest kõrge ja see võib mõjutada ka sugufunktsiooni. Ka hüpofüüsi tuumorit ei saa sellise väärtuse juures välisatada. Samas võib prolaktiini tõusul olla palju erinevaid põhjusi (näiteks stress, mitmed ravimid jne.). Mõõdukalt tõusnud FT3 normis FT4 ja TSH foonil muretsemiseks põhjust ei anna, samuti ACTH, mille tõus on minimaalne ja tõenäoliselt normi variant. Alkaalne fosfataas (ALP) on normist kordi kõrgem ja ka siin vajaks põhjus selgitamist. Seerumi raua ja kaltsiumi sisaldus on tõusnud tagasihoidlikult ja loodetavasti haigusele ei viita.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.