E06.3 16.05.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 24-a noor ema. Peale sünnitust (okt 05) olen väga kiiresti alla võtnud (enne rasedust olin 62/pikkus 180, enne sünnitust 72 kg, peale- paari päevaga 60 kg, ja nüüd juba mitu kuud olen 56-57 kg).
Toidan last rinnaga.

Detsembris, perearsti juures tegin proovi, tulemus oli :
T3=2.30
T4=150
FT4=25,16
FT3=7.33
Anti-tpo>600
TSH=0,023
Endokrinoloog pani mulle diagnoosiks autoimmuunne türeoidiit.

Ise elan praegu Rootsis ja kahjuks ei saa oma endokrinoloogi juurde Tallinna tulla. Minu rootsi perearst teeb mulle proovi iga 3 kuud tagant, aga kahjuks endokrinoologi juurde ma ei saanud.
Jaanuaris FT4=17 ja FT3=5 ja TSH=0.01
Juuksed hakkasid välja langema ka.

Viimane(maikuu) proov näitas:
TSH=13.95
T3=4.0
Tyroxin-fritt 9
Saan L-türoksiini 50 mg, algusel 6 kuuks. Võtsin seda 2 nädala jooksul.

Mul on selline küsimus, kas on see ohtlik lapsele et ma võtal L-türoksiini ja äkki ma saan ilma kuna toidan veel rinnaga. Mida ma pean tegema selleks et mu kehakaal tuleks normi. Märkasin ka paar nädalat tagasi et kael oli ühelt poolt natuke paistes. On see ohtlik?

Suur tänu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kroonilise autoimmuunse türeoidiidi diagnoos on tõenäoliselt õige (TPO tiitri tõus). On päris tavaline, et see haigus ägeneb just peale sünnitust. Ägenemise ajal võib esineda hormonaalseid nihkeid, kilpnääre võib ka mahult suureneda.
Ka hormoonanalüüside muutused on päris iseloomulikud - alguses mõõdukas üle-, siis alatalitlus. On lootust, et analüüsid siiski mõne kuu jooksul normaliseeruvad. Momendil jätkake L-türoksiini korraldatud annuses. Teie lapsele see ohtlik ei ole (tegemist on puhta sünteetilise hormooniga).
Usun, et Teie perearst Roostsis on piisavalt kompetentne Teid jälgima ja ravi korraldama. Endokrinoloogi jutule pääsemine on paraku enamuses välisriikides raskem kui paljukirutud Eesti meditsiinisüsteemis ja ma ei näe selleks ka vältimatut vajadust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.