Eesti suurim tervisenõustamise keskkond
51335 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 

Esita küsimus endokrinoloogile

 
 
LOE KÜSIMUSI JA VASTUSEID
Endokrinoloogidele esitatud küsimustele on 3088 vastust.
KÜSI NÕU TEISTELT! ARUTA TEEMAT FOORUMIS
Foorumis on 34 teemat.

Kilpnääre

28.06.06 12:39

Mul on väga suur mure, et kas kilpnääre võib olla kaalu tõusu põhjuseks? Kui rasedaks jäin siis mul polnud kaaluga mingeid probleeme, aga kui ära sünnitasin siis tehti mulle vereproov ja see näitas et kilpnääre on haige. Mu kaal on tõusnud koos rasedusega peaaegu 25 kilo. Aga nüüd on laps sündinud ja juba aastane. Enne kaalusin ma 60 kilo nüüd aga 85. Elan Rakveres, panin aja kinni siia endokrinoloogile, aga aja sain alles 9.08. Ma olen selle kaalu tõusu pärast väga stressis, tarvitan antidepressante, mees mõnitab pidevalt. Äkki oskate nõu anda mida teha?

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Teoreetiliselt võib kilpnäärmehaigustest kaalutõusu põhjustada kilpnäärme alatalitlus (hüpotüreoos). Tavaliselt on kaalutõus siis küll mõõdukas (alla 10kg) ja kaal normaliseerub asendusravi korraldamisega. Teie puhul arvan pigem, et tegemist on kõige tavalisema rasedus- ja sünnitusjärgse kaalutõusuga, kui raseduse ajal juurde võetud kilogrammid peale sünnitust ei kao, vaid pigem lisandub neid veelgi. Endokrinoloogi juures käige siiski kindlasti ära, et kilpnäärme suhtes selgust saada. Kõige tõenäolisem, et Teil on krooniline autoimmuunne türeoidiit. Kui hormoonid on korras, see haigus mingit ravi ei vaja ja Teie elu oluliselt ei sega.
Kehakaalu osas on aga aeg end kätte võtta. Laps on aastane ja tõenäoliselt Te rinnaga enam ei toida. Pidage nädal aega ausat toidupäevikut ja vaadake see nädala möödudes üle. Küllap leiate mõndagi, millest loobuda (päevas mitte rohkem kui 1600 kcal)! Nüüd suvel käige iga päev rattaga sõitmas ja ujumas, sügisel pange ennast kirja aeroobikasse, jõusaali või ujulasse. Last hoiab sel ajal mees. 85kg ei ole küll number, mille pärast ahastada või millest 1-2 aastaga ei annaks taas 60kg teha. Kui abikaasa Teid halvustab, võtke ette tõsine jutuajamine. Te ei ole mingi beib, vaid tema lapse ema!
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kõrge prolaktiin mehel

26.06.06 16:21

Tere!

Tegin kaks nädalat tagasi tasulised vereanalüüsid (kõik hormoonuuringud + kliiniline keemia + hematoloogilised uuringud). Enamik tulemustest on referentsivahemikus ja üsna head (näiteks kolesterool 2,5 mmol/L ja kreatiniin 77 umol/L). Kuid näiteks prolaktiini tase (S-Prol) on 1310 mIU/L, kui normaalne vahemik on 53-360. Kuidagi hirmuäratav number... kas on põhjust muretsemiseks? Internetist otsides leidsin infot, et kõrge prolaktiiniga meestel võib esineda ajuripatsi kasvaja...

Ka S-fT3 on kõrge (7,07 pmol/L). Samal ajal kui S-TSH ja S-fT4 on normaalsed (vastavalt 1,72 mIU/L ja 18,5 pmol/L). Referentsivahemikust on väljas veel P-ACTH, mis on 47,5 pg/mL. Kliinilise keemia uuringute lehel olid ainsad referentsivahemikust väljas olevad näitajad S-ALP (187 U/L), S-Fe (31,9 umol/L) ja S-Ca (2,64 mmol/L).

Olen 18-aastane ja aktiivselt tegelenud jõusaalitreeningutega 3 aastat. Kas on võimalik, et kõrge prolaktiin pidurdab ka lihaste arengut või mõjub halvasti testosterooni tasemele? Viimane oli küll referentsivahemikus, aga minu ea kohta võrdlemisi madal (17,0 nmol/L).

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Kui Te juba olete teinud tasulised analüüsid, soovitan soojalt käia lisaks kord ka endokrinoloogi tasulisel konsultatsioonil, kes Teie uuringute tulemused Teile lahti seletab.
Lühikeseks kommentaariks võin lisada, et prolaktiin on Teil tõepoolest kõrge ja see võib mõjutada ka sugufunktsiooni. Ka hüpofüüsi tuumorit ei saa sellise väärtuse juures välisatada. Samas võib prolaktiini tõusul olla palju erinevaid põhjusi (näiteks stress, mitmed ravimid jne.). Mõõdukalt tõusnud FT3 normis FT4 ja TSH foonil muretsemiseks põhjust ei anna, samuti ACTH, mille tõus on minimaalne ja tõenäoliselt normi variant. Alkaalne fosfataas (ALP) on normist kordi kõrgem ja ka siin vajaks põhjus selgitamist. Seerumi raua ja kaltsiumi sisaldus on tõusnud tagasihoidlikult ja loodetavasti haigusele ei viita.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Kilpnäärme uuring

26.06.06 14:31

Palju maksab ligikaudu kilpnäärme uuring?

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Millist uuringut Te silmas peate? Aluseks võttes haigekassa hinnakirja maksab endokrinoloogi konsultatsioon u. 125 krooni, hormoonanalüüs 95-130 krooni, ultraheliuuring 115 krooni.
Kilpnäärmehaiguse välistamiseks on tavaliselt vajalik konsultatsioon + 2 hormoonuuringut + ultraheli (seega ca 500 krooni).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Mida teha, et hakkas kergem.

25.06.06 21:41

Tere!

Minul selline küsimus, et ootan oma järjekorda, et saada endokrinoloogi juurde. Olen pidevalt väsinud, kõht on hirmus kinni, kaal tõuseb jms. Teen trenni, kuid ainevahetus ei muutu paremaks. Peast leidis juuksur suure laigu, kust on juuksed välja kukkunud. Naistearst keelas peale seda beebipillide söömise, kahtlustades seda, et kilpnääre on haige.
Mida teha senikaua, kui ootan oma järjekorda arstile? Ma ei jõua mitte midagi teha, energiat pole ja väsimus tapab. Kas oskate anda nõu, ehk aitavad vitamiinid vms. Ise olen 27a. ja tervislike eluviisidega, kuid hoolimata sellest olen juurde võtnud kolme kuuga seitse kilo.

Kõike ilusat soovides,
Loona

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Kirjutate, nagu oleks järjekord endokrinoloogi juurde pääsemiseks vähemalt 6 kuud. Tegelikult ei ületa see 1-2 kuud, mis on päris normaalne ja mis tuleb ära oodata. Jätkake vahepeal tervislikke eluviise ja püüdke puhata. Kui tegemist peakski olema kilpnäärme alatalitlusega (mis võiks vaevuste järgi olla võimalik), pole Teie seisund ohtlik ja paraneb raviga kiiresti.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

akne ja hormoonid?

24.06.06 22:38

Tere!
Olen hädas vistrikega näos. Katsetatud on kõiksugu apteegikreeme. Sünnitusi on ka üks, kuid ikka sama mure - punnid näos. On see õige, et hormoonidega see seotud ja endokronoloogilt leiaksin abi?
Ette tänades Triinu

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Kui Teie menstruaaltsükkel on regulaarne, liigset karvakasvu ei esine ja rasedus-sünnitus mõöödusid probleemideta, Teil hormonaalseid häireid ei esine ja endokrinoloog Teid punnidest ei vabasta. Pigem pidage nõu nahaarstiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

minjeer

23.06.06 18:38

Tere.
Mida kujutab endast haigus minjeer ? Alles hiljuti tabas mind minjeeri hoog. (arsti poolt kindlaks määratud)
Peale selle on mul ka kilpnäärme alatalitlus.
On need kaks haigust omavahel kuidagi seotud ?

Ülle

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Kahjuks ei tunne ma sellist tõbe nagu "minjeer". On olemas migreen (auraga peavalu) ja on olemas Meniere`i haigus (pearinglus, kuulmislangus ja "kohin" kõrvus, mis on seotud sisekõrva kahjustusega). Kui kilpnäärme alatalitlus on kompenseeritud (hormoonanalüüsid asendusraviga korras), pole haiguste vahel seoseid põhjust otsida. Kompenseerimata alatalitlus võib tõenäoliselt nii migreeni kui Meniere`i tõve ilmestumist soodustada (kuigi pole otseselt nende põhjuseks).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

kilpnäärme kõrvalmõju ?

23.06.06 18:35

Tere doktor !
Minul avastati aasta poolteist tagasi kilpnäärme ületalitlus, ravi sai just äsja lõpetatud. Kuu pärast pean tagasi endokrinoloogi juurde kontrolli minema. Vahepeal sõin Diane35, millega kaasnesid jubedad peavalud, kusjuures arst kahtlustas (neuroloog) polütsüstiliste ovaariumite sündroomi ja palus Diane35 kasutamise järgi jätta. Kuna hormoonid ei ole ennem siiski päris korras olnud, sooviksin teada mida kujutab endast see haigus ? Eeldan seda, et munasarjades olevad hormoonid ei ole ka korras tänu sellele ? Kas rasestumisele on see samuti ohtlik ? Mis peaks olema järgmine samm. Endokrinoloogias on ju meeletult pikad järjekorrad... Kas muretsemiseks on üldse nii palju põhjust....

Murelik Riina, (22 aastane)

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Miks muretsete pikkade järjekordada pärast, kui peate kilpnäärme ületalitluse tõttu kuu aja möödudes nagunii endokrinoloogi vastuvõtule minema (tõenäoliselt olete juba kirjas). Kui sinna lähete, rääkige oma arstile ka neuroloogil tekkinud polütsüstilise ovaariumi sündroomi kahtlusest. Mina arvan, et antibeebipillide võtmisega kaasnenud peavalud ei ole tõsiseltvõetav põhjus PCOS kahtlustamiseks. Iseasi, et DIANE 35 on preparaat, mida selle sündroomi kergematel juhtudel sageli ordineeritakse. Kuid Teie puhul oli see ravim siiski ainult kontratseptiivi ülesannetes.
Kallis Riina, ärge pabistage! Arvan, et antud juhul on tegemist väikese arusaamatusega ja Teie endokrinoloog hajutab kõik mured ja kahtlused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

akne

23.06.06 15:03

tere. olen 20-aastane ja mul on olnud akne juba 8 aastat. kõik need aastad olen käinud kenasti nahaarsti juures ja teinud läbi kalleid ravikuure, kuid mitte miski pole aidanud. kas võib olla probleem hoopis hormonaalsüsteemis? kas endokrinoloog saaks mingit ravi pakkuda? kas on mingeid toidulisandeid, mis võiks aidata?

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Akne võib seostuda meessuguhormoonide liigkõrge tasemega naise organismis. Tavaliselt on neil naistel ka menstruaaltsükli häired ja liigne karvakasv. Kui Teil tõepoolest on selliseid vaevusi, pidage nõu oma günekoloogi või perearstiga ja laske teha hormoonanalüüs. Vajadusel suunatakse Teid endokrinoloogi vastuvõtule. Kui olete meessoost, ei saa endokrinoloog Teid kahjuks aidata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

kas diabeet on täielikult ravitav?

22.06.06 21:42

olen 28 a naine 1 lapse ema,elan Tartus, umbes aasta tagasi tõusis kehakaal 6 kuuga pea 30 kilo perearst soovitas endokrinoloogi poole pöörduda , leiti et ainevahetus on väga aeglane ja veresuhkur kõrge(vist 18 peale glükoosi joomist) ,olin muidu 171 cm pikk ja 68 kilo , siis äkki aga 95 kilo, arst ütles et see on tingitud kõhunäärme insuliini ületootmisest ja kunagi hiljem ta väsib ja siis peab insuliini hakkama juurde süstima, kirjutas metformiini 2 korda päevas ,ja spirixit ka sest õhtuks oli kogu keha nii paistes et ükski riie ega jalanõu selga ei läinud, kuid kaal ei langend eriti , 4 kuuga 5 kilo , sain reductili juurde mida olen nädala alles võtnud,küsimus selline kas pean nüüd neid ravimeid võtma jäämagi ( KÕIKI KOLME) või saab see asi ükskord ka lõplikult korda muid hädasid mul pole kui siis refluks haigus.Minu vanaemal oli ka suhkruhaigus süstis end pidevalt.Kilpnääre oli korras minul.V.anaemal kunagi isegi opereeriti kilpnääret oli suurenenud.Või pean jääma eluaeg rohte tarvitama ja järjest tugevamate ravimite peale üle minema kui metformiin ükskord enam ei aita?

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
2. tüüpi suhkurtõbi kahjuks väljaravitav ei ole. Suures osas saate siiski ennast aidata kehakaalu langetades. Mida rohkem alla võtate, seda paremaks lähevad ka veresuhkrud (rasvkude põhjustab insuliinresistentsust) ja võimalik, et mingi aja möödudes saate oma veresuhkruid normis hoida ainult dieediga tablettravi abita. Reduktiil on Teile välja kirjutatud abiks kaalulangetamisel ja tavaliselt võetakse seda 1-3 kuud, et kaalulangust kiirendada. Aastaid ei võta seda ravimit keegi. Spirix on diureetikum ja selle ravimi vajalikkuse üle on mul meili teel raske otsustada. Kaalutõus põhjustab tavaliselt ka teatavat vedelikupeetust organismis, kuid kas see ka eraldi ravi vajab, on raviarsti otsustada. Kaalulangus peaks ka selles osas olukorda parandama.
Seega jätkake samas vaimus. Kaalulangus 5kg 4 kuuga on hea tulemus (aastas sama tempo juures 15kg, paari aastaga peaksite normkaalu taastama).
Soovin edu ja kannatlikkust,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?

Ülekaal jt probleemid

21.06.06 13:41

Tere,

Olen 29aastane kahe lapse ema (4a, 1a) ja kõvasti ülekaaluline 103 kg, 175 cm. Kaal hakkas tõusma, kui esimene laps oli ca 1aastane. Varemalt kaalusin ca 70-80 kg, aga ka siis võitlesin oma kaaluga, st olin kaalujälgija ja püüdlesin miinimukaalu poole (61 kg). Hiljuti alustasin taas korralikult kaalujälgimisega ning püüan ka võimalikult palju füüsiliselt aktiivne olla (ujumine, jalutamine, võimlemine). Kaal langeb ilusti. Samas vaimus jätkates peaksin ma millalgi ka oma soovkaaluni jõudma, see on mul siis 70 kg.

Küsimus on mul hoopis selles, et olen palju kordi varemgi kaalujälgijate meetodil kaalus alla võtnud ning iga kord jälle üsna kohe hoopis rohkem juurde võtnud. Neid kordi ei jõua üles lugedagi. Peale igat kaalulangust on järgnenud suurem kaalutõus, mistõttu mu kaal praegu nii suur ongi. Eks sellel võivad olla ka mingid psühholoogilised põhjused, et ma ei ole suutnud saavutatut hoida (=sama elustiili jätkata), aga igaks juhuks uurin, et kas ka hormoonidel võib sellega midagi pistmist olla. Samas on viimasel ajal ka kaalulangetamine minu jaoks väga vaevaliseks muutunud. Varemalt läks kuidagi kergemini. Nüüd olen praktiliselt terve aasta, peale teise lapse sündi, püüdnud kaalu alla saada - ikka sel vanal heal tervislikul meetodil, aga kuidagi pole õnnestunud. Paar nädalat suutsin oma "programmi" järgida ja jälle lõin käega...

Olen lugenud sellisest asjast nagu "weight loss resistant" ehk siis kaalulangusele resistentne (vt http://www.drphil.com/articles/article/520). Mida sellest arvata?

Mu vanaemal ning vanatädil oli mõlemal tüüp 1 diabeet. Lisaks olid vanaemal suured probleemid kilpnäärmega, kui ta oli ca 40aastane (kilpnääre suurenes). Omal mul raseduste ajal liiga kõrge veresuhkur ei olnud. Samas, glükoositaluvstesti ei tehtudki. Mul on ka juba vähemalt 10 a olnud probleeme liigse karvakasvuga - vuntsid suu ümber, tugev karvakasv kõhul ja reitel, veidike ka rindadel.

Mind huvitab, kas ehk kogu mu eluaegsel kaaluprobleemil võib olla midagi pistmist hormoonidega?

Ette tänades vastuse eest,
k.k.k.

Vastab...

Anu Ambos
Anu Ambos
SA PERH Mustamäe korpus
Veel vastuseid sellelt arstilt

Tere!
Teie eluaegsel kaaluprobleemil on kindlasti pistmist pärilikkusega. Ja kahjuks ei lähe kaalu langetamise ja hoidmise mured aastatega väiksemaks, vaid aina suuremaks. Seda olete ka omal nahal juba tunda saanud. Siiski arvan, et kaalutõus laste sünni järel on iseloomulik enamusele naistest ja teatud määral "asjade loomulik käik". Esimesel sünnitusjärgsel aastal, kui toidate rinnaga ja menstruaaltsükkel pole veel täiesti taastunud, ei tasu enda vastu liiga karm olla.
Edaspidi otsustab kõik Teie järjekindlus ja iseloom. Ilma dieedita elu Te kahjuks endale lubada ei saa s.t. "kaalujälgimine" peab toimuma mitte perioodidena, vaid non-stop kogu elu. Muidu tekib nn. jojo-efekt, mille puhul suhteliselt edukad kaalulangetamisperioodid vahelduvad kiirete kaalutõusudega. Seega tuleb eluviisi ja toitumisharjumusi korrigeerida mitte paari kuud või aastat, vaid kogu ülejäänud elu silmas pidades. Käega löömisele järgneb kohe tagasilöök.
Arvan, et endokriinhaigusega Teie kaaluprobleemid seotud ei ole. Rasedate jälgimisel kontrollitakse nii veresuhkrut kui kilpnäärme talitlust ja tõenäoliselt olid mõlemad korras. Ka see, et rasestusite korduvalt ja kandsite lapsed lõpuni oluliste probleemideta, räägib endokriinhaigusele vastu. Karvakasvu rohkenemine ülahuulel, kõhul ja reitel on seotud Teie kaaluprobleemiga. Kuna perekonnas on suhkurtõbe ja olete ülekaaluline, tasuks edaspidi veresuhkru väärtusi siiski silmas pidada (kord aastas perearsti juures on piisav).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik lugemine?